15 Nis 2022

Bornova Pedagog Tavsiye ve Çocuk Ergen Psikoloğu

/
Yorumlar0

İzmir Bornova pedagog tavsiye ve Bornova çocuk psikoloğu için aramalar genelde; Manavkuyu, Özkanlar, Pınarbaşı, Altındağ ve Yeşilova gibi semtlerde çok fazla aranmaktadır. Bornova Belediyesi pedagog arayanlar için maalesef belediyelerde böyle bir hizmet bulunmamaktadır. Ama Bornova belediyesinde ücretsiz psikolog hizmeti bulabilirsiniz.

PEDAGOG NEDİR? PEDAGOG KİME DENİR?

            Bornova çocuk pedagog,  önceki dönemlerde lisans eğitimini pedagoji bölümünde tamamlayan bireyler için kullanılırdı fakat artık bu bölüm bulunmamaktadır. Bunun yerine psikolojik danışmanlık ve rehberlik (PDR) bölümünden mezun olanlar pedagog olarak çalışabilmektedirler dolayısıyla çocuk gelişimcisi ve eğitimcisine pedagog denmektedir. Ülkemizdeki pedagoglar gerekli eğitimlerini ve uzmanlıklarını kazandıktan sonra terapi yapabilmektedirler. İlaç ve reçete yazamazlar.

ÇOCUK PSİKOLOĞU NEDİR?

Bornova Çocuk psikolog olmak için, üniversitelerin psikoloji ya da psikolojik danışmanlık ve rehberlik (PDR) bölümünden mezun olup, psikolojide yüksek lisans sonrası gerekli çocuk psikolojisi eğitimlerini tamamlayıp çocuk psikolojisi ve tedavisi üzerinde çalışabilirler. Ülkemizde gerekli eğitimlerini ve uzmanlıklarını (oyun terapisi, çocuk ve ergen terapisi, çocuklarda bilişsel davranışçı terapi vb.) kazandıktan sonra terapi yapabilmektedirler. İlaç ve reçete yazamaz.

Çocuk psikologları genel olarak eğitimlerini tamamladıklarında Bornova ergen psikoloğu ünvanı kazanırlar fakat çalıştıkları yaşlara göre çocuk ya da ergen üzerinde uzmanlaşabilirler. 2- 11 yaşlar arasındaki çocuklar için uzmanlık kazanırsa çocuk psikoloğu diye adlandırılabilir.

ÇOCUK PSİKİYATRİSTİ NEDİR?

            Bornova Çocuk psikiyatrisi, üniversitelerin tıp fakültesinden mezun olduktan sonra çocuk-ergen ruh sağlığı üzerine uzmanlık kazanmış tıp doktorudur. Genellikle hastanelerde ve devlet kurumlarında çalışırlar. Doktor oldukları için ilaç ve reçete yazabilirler. Eğer terapi eğitimlerini de tamamlarlarsa hem psikiyatrist hem psikoterapist olarak çalışabilirler.

ERGEN PSİKOLOĞU NEDİR?

            Çocuk ve ergen psikoloğu, üniversitelerin psikoloji ya da psikolojik danışmanlık ve rehberlik (PDR) bölümlerinden mezun olduktan sonra çocuk terapisi yapmak için gerekli eğitimlerini almış bir kişi, ergenler üzerinde uzmanlaşır ( genellikle 11-18 yaş arası) ve onlarla çalıştığı takdirde ergen psikoloğu diye adlandırılabilir.

ÇOCUK VE ERGEN PSİKİYARTİSTİ Mİ  PEDAGOG MU ?

            Ebeveynler, çocukları için tabi ki de en iyi ve faydalı olabilecek bir uzmanı tercih etmeye çalışırlar, fakat bu konuda dikkat edecekleri bir husus vardır. Çocukta var olan problemin somatik belirtileri fizyolojik rahatsızlıklardan dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Bu noktada ebeveynler ilk önce bir fizyolojik muayeneye gidip eğer fizyolojik bir sorun yok ise psikoloğa ya da psikiyatriste gitmelidirler. Genellikle hastaneye gidildiğinde sorun fizyolojik ve biyolojik bir sebepten kaynaklanmıyorsa ebeveynler ve çocuk, psikiyatriste ve psikoloğa yönlendirilir. Psikiyatrik muayeneden sonra ilaç alması gereken bir durum varsa çocuk psikiyatristi ilaç verebilir ve psikoloğa yönlendirebilir. İlaç gerektirmeyen durumlarda ya da ebeveynin ilaç kullanımına sıcak bakmadığı durumlarda aile özel ya da devlet kurumlarında direkt çocuk ve ergen psikoloğuna gidebilirler, yani özel kurumlardaki ya da hastanelerdeki pedagogları tercih edebilirler.

Bornova ergen psikologu ve Bornova pedagog arayanlar için Bayrakli Lider Centrio da hizmet vermekteyiz.

 

 

Pedagog & Çocuk Ergen Uzmanı

Beril Özsoy hk. ve yorum için Tıklayınız

Psikolojik Danışman & Emdr Terapisti

Yorum yapmak ister misiniz?