19 May 2022

Gaziemir Pedagog Tavsiye

/
Yorumlar0

Gaziemir Pedagog Tavsiye

Gaziemir özellikle İzmir’in güney ilçelerinin merkezi konumda ki bir merkez ilçedir. Doğal olarak İzmir Gaziemir pedagog, Gaziemir çocuk psikoloğu ve Gaziemir çocuk ergen psikoloğu gibi  kelimeler çok aranan kelimelerdir. Bu ilçe de özellikle pedagog ve çocuk ergen psikolojisi üzerine Ege Pozitif Psikolojik danışmanlık merkezi geniş bir kadroyla hizmet vermektedir.

Gaziemir Belediyesi Pedagog Hizmeti Var mı?

Gaziemir Belediyesi pedagog ve çocuk ergen psikoloğunun olup olmadığı merak edilen bir konudur. Maalesef belediyenin ücretsiz pedagog hizmeti bulunmuyor. Ancak Gaziemir Belediyesinde ücretsiz psikolog bulabilirsiniz. Burda ki psikologlar çocuk ergen konusunda genelde çalışacakları uygun fiziki ortam bulunmamaktadır.

Gaziemir Çocuk Ergen Psikiyatrisi Hizmeti Nerden Alabilirim?

Gaziemir çocuk ergen psikiyatrisi ya da Gaziemir pedagog doktorları genelde Nevvar Salih İşgören Devlet hastanesi psikiyatri doktorlarından randevuları internet üzerinden ya da fiziki olarak gidip randevu alabilirsiniz. Ayrıca ücretli olarak özel psikiyatri klinikleri ya da Gaziemir Özel tıp merkezlerinden de hizmet alabilirsiniz.

Gaziemir Pedagog Ücretleri

Gaziemir pedagog fiyatları 2024 – 2025 döneminde bir önceki yıla göre daha zamlı ücretler uygulanmaktadır. Gaziemir pedagog ücretleri: 900 TL ile 1200 TL arasında değişmektedir.

Ege Pozitif Psikoloji Gaziemir

Ege Pozitif Psikoloji Gaziemir de şubesi vardır. İzmir bölgesinde 5 merkezi olan ve belli alanlarda uzmanlaşmış geniş bir kadroya sahiptir. Gaziemir’e Çocuk ergen uzmanı Nilay Tufan, Pedagog Sude Kaplan ve pedagog Ayşenur Akbulut haftanın belirli günleri gelmektedir.

 

 

Pedagog 

Sude Kaplan hk. ve yorumlar için tıklayınız.

Oyun Terapisti & Çocuk Ergen Uzmanı

 

 

Pedagog

Nilay Tufan

Uzman Çocuk Psikoloğu ve Oyun Terapisti

ERGENLERLE PSİKOTERAPİ

        

  • Fiziksel Gelişim:

Ergenlik döneminde fiziksel gelişimin erkekler ve kızlardaki ortak özellikleri, kilo artışı ve boy uzamasıdır. Ergenlik dönemindeki kızlarda göğüsler belirginleşir, cinsel organlarda ve koltuk altında kıllanma olur. Sivilceler ve siyah noktalar oluşabilir. Adet görme başlar. Ergenlik dönemindeki erkeklerde ses önce çatallanmaya ve ardından kalınlaşmaya başlar. Sakal ve bıyıklar çıkmaya başlar. Cinsel organlarda, göğüste ve koltuk altında kıllanma olur. Üreme organları gelişir, sperm üretimi başlar. Sivilce ve siyah noktalar oluşabilir.

Fiziksel gelişim sürecinde eller ve ayaklar bedenin diğer bölümleriyle kıyaslandığında daha erken gelişir, bu durum geçici bir sakarlığa ve beceriksizliğe yol açar ve ergenin psikolojisini olumsuz etkiler. Bu dönemde kız ve erkeklerin bedenin bazı fiziksel özelliklerinin normal olup olmadığı, cinsel bakımdan yeterli gelişmeye ulaşıp ulaşmadığıyla ilgili kaygılar da gündemdedir.

  • Bilişsel Gelişim

Kendilerinin ve başkalarının onlara soyut bakış açılarını değerlendirmekte zorlanırlar, benmerkezci bir eğilimleri vardır. Kendi düşünceleri, duyguları ve davranışlarıyla aşırı ilgilenirler. İki önemli bilişsel çarpıtmaları vardır: Birincisi kendi kendileriyle çok ilgili olmalarının ötesinde diğer kişilerin de kendisiyle ilgilendiklerini düşünmeleri, herkes onu izliyormuş gibi davranmalarıdır. İkincisi ise başkalarının başına gelenin kendi başlarına da gelebileceğini düşünmemeleridir.

  • Duygusal Gelişim

Ergenlik döneminde duygusal gelişim dengesiz ve düzensiz bir evredir. Yalnız kalmaktan hoşlanmanın yanı sıra bir gruba katılma isteği, yetişkin bireylere karşıt gelme ama ondan destek alma; endişe ve umutsuzluk duyguları yaşarken geleceğe yönelik coşkulu olmak bu çelişkiler arasındadır. Sinirlilik, öfke, bağırma, her şeye karşı gelme gibi durumlar sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Bazı ergenler bu duyguları ve yaşadıkları kaygıları direkt göstermek yerine tırnak yeme, kendine zarar verme vb. davranışlar ile göstebilir. Anksiyete, olumsuz duygular, depresyon ergenlik döneminde sık görülmektedir.

  • Sosyal Gelişim

Ergen sosyal gelişim içerisinde arkadaşlık kurma, akran ilişkilerini geliştirme, bir gruba dahil olma, popüler olma, ilgi çekme, kabul edilme, çabası gösterir.  İlgi görmek adına farklı tarzlara bürünebilir, gruba dahil olabilmek için sigara kullanmaya başlayabilir. Toplumsal uyum geniş ölçüde bu gereksinimin karşılanmasına bağlıdır. Bu gereksinimler karşılanmadığında ergen depresif duygular yaşar.

 

Ergenlik dönemi insan yaşamının en güzel dönemlerinden biri olduğu kadar aynı zamanda birer kriz dönemidir. Bu dönemde karşılaşılan güçlüklerde psikolojik destek alınması gerekebilir. İzmir Gaziemir pedagog tavsiyesi için uzmanlarımızı inceleyin.

Yorum yapmak ister misiniz?